„Tongana” w języku assamskim znaczy topór, a „gaon” wieś. Według legendy, bóg Parashurama, przedstawiany często z toporem w ręku, odwiedził kiedyś to miejsce, znajdujące się we wschodniej części Assamu. Przedgórza Himalajów w sąsiadującym stanie Arunachal Pradesh nie są daleko, a dolina potężnej rzeki Brahmaputra jest wszechobecna. Plantacja Tonganagaon Tea Garden powstała w 1927 roku, od 2008 roku należy do Grupy Chamong, będącej własnością rodziny Lohia. Handel herbatą kontynuowany jest w niej tradycyjnie od sześciu pokoleń. Rodzina Lohia jest posiadaczem kilku innych plantacji herbaty w regionach Darjeeling i Assam.

Ashok Lohia, szef firmy, kocha wyzwania. Kiedy kupił plantację Tonganagaon o powierzchni 1240 hektarów, znajdowała się ona w opłakanym stanie. Budynki fabryczne przypominały ruinę, a zaniedbany teren uprawy skurczył się o połowę. Kupując plantację, Ashok Lohia wziął odpowiedzialność za 6.000 osób, które tam mieszkają – w tym 1400 zbieraczy herbaty, jak i innych pracowników. Jednym z pierwszych zadań było przekształcenie produkcji na certyfikowaną uprawę organiczną. Wiele nowych krzewów herbacianych musiało zastąpić stare, obumarłe. Obecnie 538 hektarów plantacji Tonganagaon przeznaczone jest pod uprawę herbaty. Powstanie nowoczesnej fabryki produkcji herbaty połączyło tradycyjne rzemiosło z międzynarodowymi wymaganiami. Na terenie całej  plantacji trwa ciągłe ulepszanie infrastruktury: modernizacja domów mieszkalnych, rozbudowa szpitala i placówek opieki nad dziećmi, dostawa gazu do gotowania i budowa dróg. Lista potrzeb i celów jest długa.

W krótkim czasie herbata Assam z Tonganagaon znalazła uznanie wśród smakoszy, stając się znaną i znaczącą marką. Typowe dla drugiego zbioru (Second Flush) są złociste końcówki pośród ciemno wysuszonych liści. Jest to znakomita herbata, pełna i delikatna w smaku, z wyczuwalną karmelową nutą . Samą przyjemnością jest delektowanie się nią w stanie czystym, także ci, którzy lubią pić herbatę z mlekiem lub na wschodniofryzyjski sposób z „wolkjes” i kandyzowanym cukrem, zdecydowanie powinni jej spróbować.

Naszą herbatę Assam znajdziecie Państwo w serwisie Onlineshop w kategorii „Edycje specjalne”.

Impresje z Tonganagaon